Moje konwersje modeli w skali 1:72

Model autobusu Jelcz AP 02




zdjęcie pochodzi z internetu
Rys.tech. autobusu JELCZ AP 02



NAZWA: Jelcz AP02 wersja przegubowa

BARWY: kremowo-czerwone, WPK Katowice

BAZA MODELU: Modele serii RUCH


OPIS

O JELCZ-u AP 02 napisano już dużo więc nie będę powtarzał wiadomości znanych. Ograniczę się do kilku słów o TEJ wersji które dotarły do WPK Katowice w 1966 roku w ilości 8 szt. Długo jednak nie "gościły" na Śląskich drogach, a to za przyczyną wypadków spowodowanych przez "zachodzący podczas skrętu tył, dlatego też miały nieprzychylną ocenę u kierowców. Kilka egzemplarzy przebudowano później na zwykłe MEX-y, a kilka skasowano.

Mojego AP 02 zacząłem budować równolegle z AP 021, aż do momentu kiedy trzeba było się zdecydować KTÓRY dalej. Padło na 021 który i tak czekał kilka lat na dokończenie. Przygotowane wstępnie człony sekcji A i B dłuższego Jelcza powędrowały do Krakowa, gdzie pewien miłośnik przegubowych Jelczy dokończył model AP 02 i gości u niego w gablotce.

Minęło ....naście lat i zadecydowałem - CZAS NAJWYŻSZY zbudować JELCZ- AP 02 # 110. Do budowy użyłem elementów z czterech wraków RUCH-owskich Jelczy. Po kilku miesiącach model wyglądał jak zdjęciach



Następne działania to budowa "środków" i podwozia. W tym akurat modelu postanowiłem zrobić podwozie (uproszczone), czyli takie jakie POWINIEN mieć RUCH-owski modelik przegubowego Jelcza, gdyby oczywiście RUCH takiego wyprodukował. Mogłem oczywiście zbudować podwozie odzierciedlające oryginał ale chciałem mieć TAKI prototyp.



Nadszedł czas malowania i choć po malowaniu widać już zarys MODELU to dla mnie jako modelarza jest to zamaskowanie wielu godzin ciężkiej pracy poświęconej na budowanie, dopasowywanie, klejenie, szpachlowanie, szlifowanie i inne poprawki. Górne części z oknami "dostały" biały podkład a dolne szary.




Na drugim planie fotki widać model który jakiś modelarz postanowił zbudować NA SZYBKO. Widać więc różnice obu projektów. Kolory docelowe to F 224 i RAL 3020. Po kilkudniowym schnięciu pomalowałem: uszczelki szyb, drzwi ramki szyb przesuwnych oraz listwy na całym nadwoziu i felgi kół na szaro. Szczegółów budowy przegubu nie będę opisywał bo zajęło by to duuuuuuuuuuuużo czasu.




Dwa poniższe zdjęcia niech służą porównaniu. Jak modelik JELCZ-a Ap 02 # 110 ukończony 1-go stycznia 2021 roku oddaje zdjęcie ORYGINAŁU AP 02 z 1968 roku! Bardzo proszę o komentarze. Szczególnie te negatywne! Posłużą do poprawy mojego modelarskiego HOBBY.



fot.Zbigniew Danyluk
1967r. Katowice ul. Warszawska Jelcz AP02





www.modele72.cba.pl

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021